اخبار / تعیین تکلیف کالاهای ترخیص درصدی

تعیین تکلیف کالاهای ترخیص درصدی


تعیین تکلیف کالاهای ترخیص درصدی

صاحبان کالاهایی که کالاهایشان به صورت درصدی ترخیص شده است، جهت تکمیل فرم فراخوان و اخذ کد رهگیری بانک مرکزی بقید فوریت اقدام نمایند. معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران اعلام کرد: صاحبان کالاهایی که کالاهای خود را به استناد مصوبات خاص و ابلاغی به گمرک، بصورت درصدی ترخیص نموده و تا کنون کد رهگیری بانک مرکزی برای ترخیص مابقی کالاهای آنها صادر نشده است، برای استفاده از مفاد مصوبات سفر معاون اول محترم رییس جمهوری اقدام کنند.

مهرداد جمال ارونقی افزود: طبق مصوبات ابلاغی به گمرک، گمرک می تواند نسبت به ترخیص درصدی کالاهایی که ثبت سفارش آنها در صف تأمین ارز می باشد اقدام کند. همچنین اجزا و قطعات مربوط به خطوط تولید علی الخصوص شرکت های خودروساز با پیشنهاد و درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت ، بصورت درصدی و از محل ماده ۴۲ قانون امور گمرکی ترخیص گردیده است.
گمرک همچنین بنا به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی نسبت به ترخیص درصدی از کالاهای فسادپذیر و دارای تاریخ انقضا از جمله سموم، انواع کودها ، داروها و واکسن های مختلف اقدام نموده است. وزارت بهداشت نیز اقدام به صدور مجوز حداقل اسناد برای ترخیص مواد اولیه و داروهای مورد نیاز اقدام و این کالاها بصورت فوری و حمل یکسره از گمرکات کشور ترخیص گردیده اند. همچنین نسبت به ترخیص درصدی برخی از کالاهای سریع الفساد ، خطرناک و آتش زا نیز اقدام شده است تا از فساد یا تبعات بعدی حاصل از ماندگاری این کالاها جلوگیری شود.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران ادامه داد: همچنین در راستای تحقق شعار سال و جهش تولید، مراجع محترم قضایی و یا دادستانی های محترم برخی استان ها دستور ترخیص برخی کالاهای مورد نیاز خطوط تولیدی را صادر نموده اند. ارونقی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه اکثر این اقلام به صورت درصدی ترخیص شده اند و یا صاحبان کالا جهت اخذ و ارائه کد رهگیری بانک، تعهد به گمرکات اجرایی ارائه نموده اند، لازم است در اسرع وقت با تکمیل فرم مربوط به مصوبات سفر معاون اول محترم رییس جمهور و ارائه آن به حوزه معاونت امور گمرکی پیگیر صدور کد رهگیری بانک مرکزی بوده و در موعد مقرر نسبت به رفع تعهد ارائه شده اقدام نمایند.

شایان ذکر است محدوده درخواست ارائه شده در چارچوب: «انواع کالاهای اساسی، مواد اولیه، اجزا و قطعات و تجهیزات خطوط تولیدی و مرتبط با تولید» بوده و واردکنندگان این کالاها اعم از تولیدی یا بازرگانی می توانند نسبت به ارائه درخواست خود اقدام نمایند. تسریع در اقدام بدلیل تعداد زیاد درخواست ها مورد تأکید می باشد.


تاریخ: 1399/08/11 12:41 ب.ظ | دفعات بازدید: 398

برچسب ها: ترخیص

نظرات